Miejsca na sesję ślubną w Krakowie i nie tylko.

Znalezienie odpowiedniego miejsca na sesję ślubną może stanowić nie lada wyzwanie. Pięknych, interesujących przestrzeni nie brakuje, ale jak wybrać tę odpowiednią? Czym kierować się w wyborze miejsca? Jak uniknąć oklepanego pleneru ślubnego? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć i podać kilka interesujących propozycji.

Mam dla Was kilka porad i fajnych miejsc na wymarzony plener ślubny.

Przede wszystkim ważne aby do sesji ślubnej dobrze się przygotować. Jak to zrobić najlepiej? Odsyłam Was do mojego wpisu w którym dokładnie to opisuję – “Jak przygotować się do sesji ślubnej” 🙂 Skoro już wiecie co zabrać, a co najważniejsze, że podchodzimy do sesji na luzie, możemy porozmawiać o najlepszych miejscach na plener ślubny.

I tu mój mały apel. Pamiętajcie, że to Wy jesteście najważniejsi dla fotografa, a nie przestrzeń która Was otacza. Ona może być tylko pięknym tłem Waszej cudownej historii i tylko tym. Nawet najpiękniejsze miejsce bez Was, Waszej bliskości i miłości będzie tylko miejscem. To podstawa pięknego pleneru ślubnego.

Zamek Ogrodzieniec

Nie dajcie się też zwariować. Najważniejsze aby dobrze dopasować przestrzeń do Was. Pomyślcie co sprawia Wam przyjemność. Gdzie lubicie spacerować? Czy w czasie wolnego weekendu wolicie go spędzić nad jeziorem czy może jedziecie w góry? A może zawsze marzyliście o sesji plenerowej o wschodzie lub zachodzie słońca?

Kluczowym jest to abyście czuli się komfortowo i jeśli nie odnajdujecie się w klimatach pałacowych to rekomenduję plener na łonie natury, w pięknym miejscu, z pięknym światłem. Pobliski park może być tak samo fotograficznie ciekawy jak najwspanialszy zamek.

A może warto zaszaleć? Czy plener będzie wyglądał spektakularnie kiedy wybierzecie się np. do Pragi? Oczywiście, że tak. Co więcej, taki wyjazd na zagraniczny plener ślubny będziecie wspominali przez wiele lat i będzie jedną z fajniejszych przygód.

Pustynia Błędowska

Miejsca na ciekawy plener ślubny w okolicach Krakowa:

Puszcza Niepołomickarezerwat Lipówka – Idealne miejsce na zieloną, romantyczną sesję ślubną. W rezerwacie znajdziemy piękne stare dęby, łąki, dużo ogromnych powalonych drzew, kilka małych stawów i piękne bliki światła. Przestrzeń idealna na spacer i do eksploracji z genialnym potencjałem jeśli lubicie przyrodę.

Dolina Eliaszówki – Najfajniejszym elementem doliny jest całkiem spory wodospad otoczony lasem. I to właśnie las, piękne paprocie i trochę skałek są największymi atutami tego miejsca.

Dolina Eliaszówki

Dolina Będkowska – cudowny wąwóz, który swym pięknem urzeka zwłaszcza wiosną i jesienią. Otoczony skałami wodospad, łąki i piękny las to najciekawsze miejsca w dolinie.

Pole lawendy (Proszowice) – miejsce idealne na sesję ślubną. Niestety dostępne tylko o określonej porze roku.

pole lawendy

Ojców – dolinki podkrakowskie w najlepszym wydaniu. Skały wapienne, jaskinie, doliny, ruiny zamku, lasy, punkty widokowe. Jednym słowem ogromna fotogeniczna przestrzeń w której można znaleźć piękne kadry.

Zakrzówek – piękne miejsce w Krakowie. Znajdziemy tu oczywiście dużo wysokich skał i zbiornik wodny. Teren otacza las w którym można znaleźć kilka fajnych miejsc do zdjęć.

Kamieniołom Liban i kopiec Krakusa – kamieniołom wapienia w którym znajdziemy zardzewiałe elementy konstrukcyjne, skały i dużo otwartej przestrzeni. Sąsiaduje z kopcem Krakusa z którego można podziwiać panoramę Krakowa.

Tyniec

Tyniec – kojarzony przede wszystkim z opactwem Benedyktynów. Klasztor jest bardzo fotogenicznym miejscem, ale nie można zapominać o terenach które go otaczają. Brzeg Wisły, skałki, las, piękny wał dają duże możliwości do zrobienia ciekawego pleneru ślubnego.

Park w Mogilanach – mały kompaktowy park z ogromnym potencjałem na sesję ślubną. Podzielony na kilka części – leśną, włoską i angielską. Wyróżnia się pięknymi alejkami osłoniętymi drzewami, żywopłotami i kwiatami. Przy dobrej przejrzystości powietrza można wykonać zdjęcie z panoramą tatr. Niestety kiedyś urokliwy dworek, położony w parku, obecnie popada w ruinę.

Park Bednarskiego – położony na Krzemionkach Podgórskich ciekawy, spokojny, uważany przez wielu za najładniejszy park w Krakowie. Ciekawe miejsce na spokojną sesję plenerową.

Park w Mogilanach

Ogród Botaniczny w Krakowie – piękne rośliny, doskonale utrzymane alejki i szklarnie stanowią piękne tło romantycznej sesji plenerowej. Warto rozważyć to miejsce ze względu na różnorodność kadrów i przestrzeni.

Ogród Profesorski i Collegium Maius – położone tuż obok siebie dwa zupełnie różne miejsca. Ogród Profesorski to malutka choć piękna, zielona przestrzeń w samym centrum Krakowa. Collegium ma piękny dziedziniec pośrodku którego znajduje się studnia. Ganek, krużganki, sklepienia, portal, schody są pięknym wypełnieniem kamienno-ceglanej budowli.

Muzeum Lotnictwa i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- propozycja dla osób które cenią sobie historię. W hangarach obu instytucji można znaleźć piękne eksponaty i fajnie wykorzystać je w czasie sesji zdjęciowej.

Muzeum lotnictwa

Zamek Pieskowa Skała – mały, kompaktowy zamek z pięknym dziedzińcem i pnączem pokrywającym jedną ze ścian. Zadbany, nieoblegany przez turystów z genialnym widokiem. Położony przy parku krajobrazowym z wapienną skała zwaną Maczugą Herkulesa.

Wawel – nie trzeba chyba nikomu przedstawiać tego miejsca. Spoglądając od strony fotograficznej to doskonała przestrzeń na sesję ślubną pod warunkiem, że odbędzie się wcześnie rano zanim pojawią się turyści.

Pałac w Balicach – otoczony parkiem w stylu angielskim, który swe piękno najlepiej pokazuje w jesiennych barwach. Sam pałac doskonale prezentuje się na fotografiach. Na uwagę zasługują przede wszyskim półkoliste schody prowadzące na taras.

Pałac w Balicach

Dworek Jana Matejki i Zalew Nowohucki – klimatyczna parterowa rezydencja z ciekawą werandą otoczona sporym parkiem. Z dworkiem sąsiaduje Zalew Nowohucki, który po rewitalizacji prezentuje się wyśmienicie.

Pałac Żeleńskich – ceglany budynek z dodatkiem białego kamienia idealnie komponuje się z kameralnym parkiem. To niesamowicie malownicza przestrzeń.

Dolina Kobylańska – wyróżnia się ciekawymi formacjami skalnymi i w odróżnieniu od Doliny Będkowskiej jest tutaj zdecydowanie mniej drzew. Będąc w środku ma się wrażenie że znajdujemy się w skalnym kanionie.

Strbskie pleso

Dolina Kluczwody – kolejna malownicza dolina z Jury Krakowsko-Częstochowskiej na liście. Dnem doliny płynie potok Kluczwoda otoczony formacja sklanymi.

Szklarnie w Łysokoniach – ciekawym wyborem mogą być opuszczone budynki szklarni. Promienie słoneczne wpadające przez częściowo potłuczony szyby tworzą wspaniały spektakl światła i cienia.

Miejsca na sesję ślubną nieco dalej położone:

Strbskie pleso w Tatrach – pięknie położone jezioro otoczone lasem. Zachwyca o każdej porze roku. Idealne miejsce na fotograficzny spacer wokół magicznie ulokowanego jeziora, którego każdy brzeg dostarcza innych zachwycających widoków.

Zdjar – wieś na słowackim Spiszu u podnóża Tatr Bielskich. Idealne miejsce na przystanek fotograficzny w drodze na Strbske Pleso. Widoki na Tatry zapierają dech w piersiach.

Zdjar

Morskie oko – tego miejsca nie trzeba szerzej przedstawiać. Pod względem fotograficznym cudowne miejsce na romantyczną sesję ślubną.

Lesnickie Sedlo – wspaniały punkt widokowy w Pieninach z panoramą na Tatry. Oferuje wszystko czego potrzeba do zrobienia pięknych zdjęć ślubnych: widoki, zieleń, skałki, ścieżki. Na miejsce łatwo można dojechać samochodem.

Pan Młody obejmuję Panią młodą w czasie sesji ślubnej w Pieninach
Pieniny

Pieniny (Szczawnica – Czerwony Klasztor) – to niedoceniane góry z wieloma fotogenicznymi punktami. Na szczególną uwagę zasługuje szlak z Szczawnicy w kierunku Czerwonego Klasztoru biegnący wzdłuż Dunajca. To świetna lokalizacja na urozmaiconą sesję ślubną. Będąc w Czerwonym Klasztorze warto zrobić kilka ujęć z widokiem na Trzy Korony.

Sokolica (Pieniny) – piękny szczyt zachwycający o każdej porze roku. Idelane miejsce na górską sesję zdjęciową. Szlak wiedzie przez klimatyczny las idealny do fotografowania. Warto również wspomnieć o Dunajcu, który biegnie tuż obok szlaku.

Sokolica

Pustynia Błędowska – to idealne miejsce dla fanów dużych otwartych przestrzeni. Nieprzebrane może piasku otoczone lasem. Co ciekawe w sąsiedztwie pustyni znajduje się kilka atrakcyjnych stawów.

Kamieniłom w Jaworznie – zrewitalziowany kamieniołom dolomitu. Znajdziemy tutaj zarówno tereny zielone, jak i wodę ze skałami. Największą atrakcją jest drewniana kładka położona nad taflą wody.

Zamek Łańcut – park

Zamek Łańcut – rezydencja to doskonałe tło do pięknej, romantycznej sesji ślubnej. Doskonałe połączenie pięknej architektury i zieleni. Zespół pałacowy otoczony jest malowniczym parkiem w starym angielskim stylu. Na uwagę zasługują przede wszystkim: storczykarnia, ogród różany i oranżeria. Uroki tego miejsca najlepiej odkrywać wiosną i jesienią.

Park pałacowy w Pszczynie – malowniczy park podzielony na kilka części. Te duże tereny leśno-parkowe poprzecinane są kanałami z mostkami łukowymi. Wiele alejek okraszonych jest zabytkowym starodrzewiem i kolorowymi krzewami. To z pewnością jeden z najpiękniejszych parków na Śląsku.

Park w Pszczynie

Ogrody Kapias – Teren podzielony jest na wiele tematycznych, zadbanych i przemyślanych ogrodów. Znajdziemy tutaj zarówno ogród skandynawski jak i wiejski. Przetrzeń urozmaicona jest architekturą ogrodową, tarasami widokowymi, malowniczymi budynkami i chatami. Idealna propozycja dla miłośników kwiatów i zieleni.

Góra Ochodzita i Kaskady Rodła – Dwie położone blisko siebie propozycje dla miłośników górskich klimatów. Z góry Ochodzita położonej w Koniakowie rozpościera się wspaniały widok ze względu na jej bezdrzewny szczyt. Kaskady Rodła to położone w leśnej scenerii wodospady i progi zlokalizowane na Białej Wisełce.

polana z widokiem na Tatry

Góra Paproć – góruje nad Limanową. Rozciąga się stąd piękny widok na Beskid Wyspowy. Miejsce idealnie sprawdzi się do zdjęć w leśnym klimacie połączonym z widokami na pobliskie szczyty. Malownicze łąki, leśne ścieżki dostępne zaraz po wyjściu z samochodu na samym szczycie góry.

Muzeum w Chabówce – skansen taboru kolejowego. Idealne miejsce dla pasjonatów kolejnictwa i inżynierii. Wiele ciekawych, zadbanych eksponatów z możliwością wejścia do zabytkowych wagonów. A z Chabówki rzut beretem w góry.

Góra Paproć

Zamek w Ogrodzieńcu – przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Perełka Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Piękne ruiny zbudowane na fantazyjnych formach skalnych. Zamek otoczony jest lasem przybierającym piękne kolory zwłaszcza jesienią. Warto wspomnieć o Grodzie na Górze Birów, który jest równie pięknie położony, z równie niesamowitymi formacjami skalnymi w bliskim sąsiedztwie zamku.

Zamek w Mosznej – zamek o bajkowym wyglądzie z 99 wieżami i wieżyczkami. Na uwagę zasługują majestatyczne schody a także fontanna ulokowana przed pałacem. Spektakularna budowla otoczona jest pięknym parkiem. Z pewnością jest to jedno z piękniejszych miejsc na sesję ślubną. Zdjęcia można wykonywać również we wnętrzach zamku.

zamek w Mosznej

Pałac w Krowiarkach – a tak naprawdę ruiny pałacu. Niewątpliwie ciekawa alternatywa dla pełnych przpychu wnętrz pałacowych. Tutaj znajdziemy przede wszystkim gołe, mocno podniszczone ściany a sam pałąc jest zupełnie pozbawiony wyposażenia. Niemniej ze względu na światło i przestrzeń można tutaj zrobić niesamowite zdjęcia.

Pałac Goetza – położony w Brzeku pałac ma charakter neobarokowy i neorokokowy. Ciemne szlachetne drewno, skórzane elementy, mroczny klimat to wszystko zobaczymy i poczujemy będąc w środku tego zadbanego i pięknie odrestaurowanego obiektu.

Zamek w Wiśniczu – ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką.

Zamek Pieskowa Skała

Oto kilka moich propozycji, które mam nadzieję będą dla Was inspiracją, do wybrania tego najwłaściwszego miejsca na plener ślubny.

A gdybyście chcieli zobaczyć wiecej zdjęć z konkretnych lokalizacji to zapraszam do obejrzenia mojego portfolio lub kliknięcia w poniższe linki 🙂

Zamek w Mosznej

Zamek w Ogrodzieńcu

Puszcza Niepołomicka

Strbske Pleso

Zamek w Łańcucie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry