Fotoalbum czy fotoksiążka – co wybrać?

To bardzo ważna decyzja. Fotoalbum jest produktem szlachetniejszym przez co nieco droższym. Fotoksiążka pomieści więcej zdjęć, ale będzie sklejona na środku.

Zdjęcia najlepiej prezentują się wydrukowane. To nie slogan. Dotykając zdjęć uruchamiamy dodatkowe zmysły wpływające na sposób w jaki je odbieramy. Zdjęcia cyfrowe pozbawione są namacalności, przez co czujemy do nich większy dystans. Nie są tak osobiste. Mamy z nimi mniejszą więź. Leżą gdzieś na dysku w komputerze. Oprawiając je w odpowiedni sposób zwiększamy ich atrakcyjność.

Fotoksiążka – strony klejone na środku

Zastanów się, jaki rodzaj prezentacji zdjęć będzie w Twoim przypadku najodpowiedniejszy. Czy zdecydujesz się na tradycyjny album ślubny z wklejanymi fotografiami? A może lepszym rozwiązaniem będzie fotoksiążka, która niskim kosztem umożliwi wydrukowanie wszystkich zdjęć z Twojego ślubu? W mojej ofercie znajdziesz kilka stylowych i popularnych fotoproduktów. Takich, na które pozwolisz sobie z małym budżetem oraz takich które będę spełniały najwyższe wymagania, przez co będą nieco droższe.

Mam dla Ciebie kilka propozycji fotoproduków. Każdy z nich opiszę w kilku słowach, pokazując najważniejsze różnice. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o możliwych rozmiarach, kolorach, okienkach, grawerach, zestawach itp. Każdy produkt daje możliwość dużej personalizacji. Pokażę Ci zdjęcia i filmy ułatwiające podjęcie najlepszej decyzji. Świat nie kończy się na fotoalbumach i fotoksiążkach. Może w Twoim przypadku lepszym wyborem będą odbitki albo folio box?

Dla mnie najważniejsze jest przygotowanie „idealnego” albumu, który będzie spełniał wszystkie Twoje wymagania i wyglądał dokładnie tak, jak to sobie wymarzysz. Dlatego na praktycznie każdy element składowy produktu masz wpływ i zdecydujesz, czy użyjemy go w projekcie.

Drewniane pudełko z pendrivem i odbitkami w formacie 13×18 cm

Fotoalbum – to najwyższej jakości fotoprodukt. Zdjęcia nadrukowane są na sztywnych kartach, połączonych ze sobą specjalną techniką dzięki czemu fotoalbum rozkłada się zupełnie na płasko. Na jednej rozkładówce (tak nazywają się 2 sąsiadujące strony w fotoalbumie) można ułożyć kilka zdjęć tworząc kolaż.

Fotoksiążka – jest tańszym rozwiązaniem. Fotoksiążka nie rozkłada się na płasko ze względu na sposób połączenia stron. Zdjęcia nadrukowane są na strony o mniejszej gramaturze papieru (strony są zdecydowanie cieńsze niż w fotoalbumie). Na pojedynczej stronie można wykonać kolarz obejmujący kilka fotografii.

Album tradycyjny – najbardziej klasyczny wybór. Wydrukowane zdjęcia są wklejane do albumu przy użyciu specjalnego kleju lub gąbki. Pomiędzy kolejnymi stronami znajdują się pergaminowe przekładki. Album tradycyjny rozkłada się na płasko. Zdjęcia można zamówić w wielu formatach na różnych papierach.

Fotoalbum rozłożony na płasko

Główną różnicę pomiędzy fotoalbumem i fotoksiążką stanowi papier i technika wydruku. W fotoalbumie rozkładówki są grubsze, a strony połączone ze sobą tak, aby można było je rozłożyć na płasko (daje to możliwość projektowania całych rozkładówek). Fotoksiążka strony ma zdecydowanie cieńsze. Są połączone techniką klejenia (tak jak większość książek dostępnych w księgarni). Dlatego strony rozłożonej fotoksiążki będą się delikatnie wyginały na środku.

Cechą wspólną jest możliwość spersonalizowania wyglądu produktów. Zaczynając od wyboru materiału na okładkę, następnie koloru okładki, koloru przekładek, formatu, graweru, zaokrąglenia rogów, dodania dedykacji. To tylko kilka z możliwych opcji. Wszystkie z nich opisuję w dalszej części.

Zestaw 3 fotoalbumów z okładką aksamit

Masz możliwości szerokiej personalizacji fotoalbumu, fotoksiążki i albumu tradycyjnego. Będziesz mógł zdecydować o rozmiarze, kolorze okładki, okienku na okładce, okuciach, grawerze itp.

Każdy z tych produktów może dodatkowo zostać umieszony w specjalnym boxie z pendrivem.

Folio box – to zyskująca ogromną popularność nowość. Zestaw składa się z pudełka i zdjęć przygotowanych na specjalnym papierze. Zdjęcia mogą być obramowane Passe – Partout. Do zestawu można dołożyć spersonalizowany pendrive.

Odbitki – wydrukowane zdjęcia w wybranym formacie, na wybranym papierze. Oprócz standardowych papierów – matowych i błyszczących, dostępne są również między innymi, papier perłowy czy jedwabisty.

Zestaw Fotoalbum w formacie 30×20 cm, okienko akryl prestige, okładka aksamit, kolor malachitowy

Jak zamówić fotoksiążkę albo fotoalbum?

Wykonaj 4 proste kroki:

 • wybierz produkt
 • zdecyduj o jego formacie (wybierz wielkość)
 • wybierz dodatki
 • wybierz zdjęcia

Na tej podstawie przygotuję dla Ciebie dokładną wycenę i pokażę gotowy projekt. Projektowanie wymarzonego albumu jest jak budowanie z klocków. To do Ciebie zależy czy produkt będzie klasyczny i prosty czy urozmaicisz go dodatkowymi elementami.

Załóżmy że idealnym produktem dla Ciebie jest fotoalbum. Fotoalbumy mogą mieć różne rozmiary. Najmniejszy ma 15×15 cm, ten największy 45×30 cm. Wielkość wpływa na cenę. Im produkt większy tym droższy. Spójrz na dostępne formaty poniżej.

Dostępne rozmiary fotoalbumów

Teraz czas na wybranie koloru i rodzaju okładki. Od Ciebie zależy czy zdecydujesz się na ekoskórę, tkaninę introligatorską czy aksamit. Pełną paletę kolorów przygotowałem w pdfie – napisz do mnie a otrzymasz ją na maila – klik.

Paleta kolorów – Aksamit

Aby zamówić album w podstawowej wersji zdecyduj jeszcze jaki kolor będzie miała okładka wewnętrzna.

Teraz spersonalizujmy fotoalbum jeszcze bardziej. Pokażę Ci opcje dodatkowe, z których możesz skorzystać modyfikując wygląd fotoalbumu:

 • okienko na okładce – miejsce w którym umieszczę wybrane zdjęcie lub zdjęcia. Dostępne w wariancie standardowym i akryl prestige.

Okienko standardowe to wgłębienie w materiale okładki. Akrylowe okienko nałożone jest bezpośrednio na zdjęcie umieszczone na okładce. Zdjęcie z okładki zyskuje efekt połyskującego „szkła”, co dodatkowo nadaje mu wyrafinowanego charakteru.

Fotoalbum – okienko akryl prestige

 • grawer na okładce przód – tutaj wpiszemy Wasze imiona i datę ślubu np. Dominika & Piotr 22.08.2022
 • grawer na okładce wewnątrz przód – masz do dyspozycji 50 znaków. Jeśli album jest prezentem możesz np. zadedykować go rodzicom.
 • grawer na okładce tył i grawer na okładce wewnątrz tył – dodaj wybrany tekst.
 • zaokrąglenie rogów – zamiast prostokątnych album będzie miał zaokrąglone rogi.
 • okucia – rogi fotoalbumu pokryte srebrnym lub złotym metalem.
 • obszycie – ścieg pojedynczy lub podwójny wokół okładki fotoalbumu.
 • kolor przekładek – zdecyduj czy rozkładówki mają być czarne czy białe.

Grawer na okładce z ekoskóry

Zestaw fotoalbumów – doskonały prezent dla rodziców

Jeśli chcesz sprawić bliskim piękny prezent rozważ zamówienie fotoalbumów w zestawie. Zapłacisz za dwa, a trzeci otrzymasz gratis. Wszystkie mogą zostać dowolnie spersonalizowane, aby dać jeszcze więcej radości.

Zestaw zamawiasz dokładnie tak samo jak pojedynczy fotoalbum

Grawer na okładce z ekoskóry Zestaw 3 fotoalbumów 30×30 cm z okienkiem standardowym i grawerem

Jak przygotować zdjęcia do fotoalbumu?

Chciałbym aby projekt stron i rozkładówek był oparty o zdjęcia które wybierzesz. Dzięki temu masz pewność, że w środku znajdą się te zdjęcia które najbardziej cenisz. Jeśli z jakichś powodów wolisz zdać się przy wyborze na mnie, zrobię to z przyjemnością.

Przygotuj od 60 do około 80 fotografii. Jeśli to za mało i chcesz zmieścić więcej zdjęć – dodam dodatkowe strony w albumie. Nie ma górnego limitu zdjęć mieszczących się w fotoalbumie. Nie da się też określić dokładnej liczby użytych ostatecznie zdjęć, bo każdy projekt tworzę indywidualnie dopasowując zdjęcia do siebie.

Wykonanie projektu fotoalbumu

Teraz ja zabieram się do pracy. Na bazie zdjęć przygotuję dla Ciebie projekt fotoalbumu. Zdjęcia muszą ze sobą współgrać i dobrze się prezentować. Ten etap zajmie mi trochę czasu. Gotowy projekt przed zleceniem wydruku prześlę Ci do konsultacji. Twoja opinia jest decydująca i mogę wprowadzić korekty do projektu.

Dopiero kiedy zaakceptujesz ułożenie fotografii, wszystkie parametry albumu i jego cenę, zlecę wydruk w drukarni. Czas oczekiwania nie powinien być dłuższy niż 7 dni roboczych.

Układanie kolażu w projekcie

Jak zamówić fotoksiążkę?

Wykonaj te same kroki jak w przypadku fotoalbumu. Wybierz format, kolor i fakturę okładki oraz kolor okładki wewnętrznej. Możesz też skorzystać z dodatkowych elementów i dołożyć: okienko, grawer, obszycie itp.

Na bazie wybranych zdjęć przygotuję projekt, a realizacja będzie wyglądała dokładnie tak samo.

Fotoksiążka w formacie 20×30 cm, okładka z tkaniny introligatorskiej, okienka na okładce akryl prestige

Jak zamówić folio box?

Folio box również zaprojektuję zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Wybierz:

 • odpowiedni format
 • rodzaj i kolor okładki
 • liczbę kart ze zdjęciami
 • opcje dodatkowe:
 1. okienko
 2. grawer
 3. pendrive

Folio box z akrylowym okienkiem i grawerem

Jak zamówić odbitki?

Napisz ile zdjęć chcesz zamówić i w jakim formacie. Doradzę jaki papier najlepiej wybrać. Nie zamawiaj zdjęć mniejszych niż 10×15 cm, bo będą za małe. Dobrym formatem jest 13×18 cm.

Odbitki w drewnianym pudełku

Dokładny cennik fotoalbumów i fotoksiążek

Napisz do mnie – klik a prześlę Ci PDF-a z wszystkimi potrzebnymi informacjami dotyczącymi zamawiania fotoproduktów. Otrzymasz wszystkie dostępne formaty albumów, zestawów albumów, fotoksiążek, kolory okładek, rodzaje grawerów i wszystkie pozostałe elementy dostępne w ofercie. Oczywiście wraz z aktualnym cennikiem.

Zobacz film pokazujący jak wygląda fotoalbum kwadratowy oraz przykładowe rozmieszczenie fotografii.

Fotoalbum 30 x 30 cm, okienko standardowe, okładka z ekoskóry

Pamiętaj, że wszystkie te produkty możesz zobaczyć na żywo. Wystarczy, że umówisz się ze mną na kawę. Z przyjemnością wytłumaczę dokładnie na czym polegają konkretne różnice w produktach. Doradzę, który najlepiej zamówić. A przede wszystkim dotkniesz okładki, zobaczysz kolory na żywo, poczujesz pod palcami fakturę papieru, ocenisz jakoś wykonania.

Zestaw 3 fotoalbumów, okładka z ekoskóry z kolorze ciemnej wiśni

Nowości

Pudełko na odbitki – dostępne dla zdjęć w najpopularniejszych formatach 10×15 i 13×18 cm. Z możliwością całkowitego spersonalizowania okładki zewnętrznej oraz wnętrza opakowania. W środku zmieści się 50 albo 100 ulubionych fotografii. Pudełko można rozszerzyć o przegrodę na pendrive.

Pudełko na odbitki 10×15 cm z zaprojektowaną okładką i brązowym wykończeniem wnętrza

Drewniane pudełko na odbitki – na zdjęcia we wszystkich najpopularniejszych formatach 10×15, 13×18 i 15×23 cm. Z możliwością spersonalizowania graweru na wieczku i tyle pudełka. Produkt zmieści do 150 fotografii. Pudełko można rozszerzyć o przegrodę na pendrive.

Drewniane pudełko na odbitki 10×15 cm z grawerem na wieczku

Fotoalbum lite – album wygląda podobnie do klasycznego fotoalbumu. Różni się przede wszystkim rozmiarem, ponieważ jest dostępny tylko w formacie 20×20 cm oraz okładką zewnętrzną. Okładkę można spersonalizować przez wybór materiału i wzoru.

 Fotoalbum lite 20×20 cm z szarą, materiałową okładką i grawerem

Harmonijka – mini album w formacie 7x7cm. Z możliwością spersonalizowania okładki poprzez wybór materiału, koloru i graweru. Karty w harmonijce są projektowane z obu stron. Można ją zamówić z eleganckim pudełkiem.

Harmonijka 7x7cm z pudełkiem

Podsumowując

Niezależnie który produkt podoba Ci się najbardziej przygotowanie zamówienia będzie bardzo proste. W ramach budżetu, który będzie przeznaczony na produkt zdecydujesz, które elementy mają się w nim znaleźć. Całym procesem przygotowania projektu zajmę się już ja. Wszystko to w krótkim terminie realizacji.

W artykule opisałem pokrótce proces zamawiania fotoalbumu. Jeśli myślisz, że to fotoksiążka jest albumem idealnie skrojonym dla Ciebie to super! Nie przejmuj się, że w przykładzie pokazuję tylko formaty fotoalbumów, rodzaje okienek itp. Dokładny proces składania zamówienia na wszystkie fotoprodukty opisałem w PDF-ie dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.

Na koniec kilka dodatkowych zdjęć.

Fotoalbum z okienkiem standardowym, okładką z tkaniny introligatorskiej i grawerem na okładce

Fotoalbum z okienkiem akrylowym i okładką z tkaniny aksamitnej 

Trzy fotoksiążki z okładką aksamit

W fotoksiążce pierwsza strona ze zdjęciem znajduje się po prawej stronie

Grawer na okładce aksamit

O Mnie

Jestem fotografem, wykładowcą i blogerem amatorem.
Kocham swoją pracę i ogromnie się cieszę mogąc dzielić się z Wami przydatnymi wiadomościami.

Chciałbym aby było to inspirujące miejsce, w którym odnajdziecie przydatne informacje, dotyczące wielu różnych aspektów związanych ze ślubem.